Wystawa KADRY

Kaczmarska.pl  |  O Artystce >  Grupa20minut >  Wystawa KADRY

 

 

grupa20minut

wystawa KADRY

malarstwo, rysunek, kolaż, fotografia, wideo

 

MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI

ul. Rajska 12, Kraków

25 października - 20 listopada 2016

 

 

 

 

Renata Kopyto pisze o wystawie „Kadry” grupy20minut:

„Prace trzech artystek, które składają się na wystawę prezentowaną w Małopolskim Ogrodzie Sztuki można podzielić na dwa obszary tematyczne. Pierwszy z nich to prce związane z codziennością, z typowymi czynnościami wykonywanymi każdego dnia, przede wszystkim przez kobiety, które przywykło obarczać się odpowiedzialnością za tę sferę życia. Codzienność, jak pisze Jolanta Brach-Czaina jest „rzeczywistością skazaną i skazującą nas na zapomnienie”, sztuka  może ją od zapomnienia ocalić. Bardzo wyraźnie widać to filmie, gdzie prace domowe, jak choćby przygotowanie posiłku, trudno odróżnić od działań twórczych takich, jak mieszanie farb lub gruntowanie płótna. Drugim tematem, który chętnie podejmują malarki to pejzaż, który, w kontekście „domowych” obrazów, staje się odzwierciedleniem trochę innego świata, jakby z sennego marzenia lub zapamiętanego filmowego kadru, do którego można byłoby uciec od codziennej powszedniości.”

 

Fragment autokomentarza grupy20minut do wystawy „Kadry”:

„(…) Poszczególne prace układają się w kolejne sceny z życia, z jego realizmem i zatarciem pamięci w czasie - zatrzymane ulotne momenty, wspomnienia. Kadry, w których oglądamy życie złożone z poszczególnych klatek, jak film. 

Pomimo całkiem świadomego podejścia do życia i tworzenia, którym charakteryzuje się postawa artystek, inspiracje i ich przenikanie się przybierają różne formy wizualne.

Nie szukają dramatyzmu, skandalu, epatowania brutalną treścią. Skupione są na doświadczeniach i emocjach procesu twórczego oraz rozwoju własnego języka plastycznego. Ich sztuka, zanurzona w rzeczywistości i bardzo w nią uwikłana, traktowana jest przez nie, jak sfera sacrum. (…)”

Wizyta prof. J. Waltosia na wystawie KADRY.

Wizyta prof. J. Waltosia na wystawie KADRY.
  • Dodaj link do:
  • facebook.com